Projekt Dziedzictwo obok Mnie w Centrum Koncertowo Wystawienniczym w Narolu - relacja na kanale youtube

Zachęcamy do obejrzenia relacji z koncertu profesora Władysława Kłosiewicza oraz występu grupy tanecznej, które miały miejsce w trakcie objazdu studyjnego w Centrum Koncertowo Wystawienniczym w Narolu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=A54nJOu_uUo

 

Centrum Koncertowo – Wystawiennicze w Narolu: obiekt zabytkowy byłej cerkwi z Krupca jest dziś jednym z najcenniejszych zabytków na terenie gminy Narol.

Była cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Złożenia Szat Przenajświętszej Bogurodzicy jest to obiekt na planie krzyża łacińskiego z trójbocznie zamkniętym prezbiterium z pastoforiami po bokach, z dominującą w bryle ośmioboczną kopułą na wysokim tamburze.  Świątynia remontowana była w 1920 r, a po II wojnie światowej okresowo służyła jako magazyn,  a następnie opuszczona i nieużytkowana, popadła w ruinę i zapomnienie.

Dzięki staraniom władz Gminy Narol i dotacjom zewnętrznym w roku 2010 rozpoczęto prace renowacyjne i remontowe. Oficjalne otwarcie i inauguracja działalności Centrum Koncertowo – Wystawienniczego miało miejsce 2-3 maja 2011 r. Inwestycja, której koszt wyniósł ponad 1,5 mln złotych, uratowała zabytek oraz objęła nie tylko prace przy samej cerkwi, ale również teren okalający świątynię.

 

Profesor Władysław Kłosiewicz: wybitny klawesynista, założyciel i prezes Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense. Biogram Profesora można odnaleźć na stronie: http://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-klosiewicz

Dziedzictwo obok Mnie

Narodowy Instytut Dziedzictwa

00-924 Warszawa, ul. Kopernika 36/40

tel. (0-22) 826 02 39; (0-22) 826 93 52

fax. (0-22) 826 17 14

info@nid.pl