Vågsøy

Vågsøy jest gminą w okręgu Sogn og Fjordane , w Norwegii. Znajduje się w tradycyjnym regionie Nordfjord. Centrum administracyjnym gminy jest miejscowość Måløy. Inne osiedla w Vågsøy to miejscowości Bryggja, Deknepollen, Holvika, Kvalheim, Langeneset, Raudeberg, Refvika, Silda, Tennebø, Totland, Vedvika, oraz Vågsvåg. Gmina obejmuje wyspę Vågsøy, kilka niewielkich okolicznych wysepek, i fragment stałego lądu.

Gmina Vågsøy jest drugą co do wielkości społecznością rybacką w Norwegii i znajduje się tu jeden z najnowocześniejszych norweskich zakładów przetwórstwa rybnego

 

Måløy - Vågsøy kommune

Måløy zawdzięcza naturze doskonałe położenie. Port Måløy znajduje się na szerokości geograficznej 62ºN, jest dobrze osłonięty od oceanu od zachodu i znajduje się dokładnie na szlaku morskim. Måløy jest idealną bazą wypadową do wędkowania, nurkowania, obserwacji ptaków i wędrówek pieszych. Przebywając w Måløy można także zobaczyć słynne nadmorskie krajobrazy Vågsøy kommune: stare latarnie morskie, faktorię w Vågsberget, chaty rybackie w Torskangerpollen, młyny w Kråkenes oraz fabrykę beczek w Ulvesundet. Krajobrazom wybrzeża i dziedzictwu kulturalnemu można przyjrzeć się z bliska.

 

Krajobrazy wybrzeża

Na zachodnim krańcu, z latarni morskiej Kråkenes można obserwować wzburzone morze. Można tu przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków morskich w ich kolonii Einevarden. W przeszłości torfowiska Kvalheimsfjellet dostarczały ludziom opału, wciąż pozostają elementem krajobrazu. Refviksanden, pas czystego, białego piasku o długości kilometra, wybrano najlepszą plażą Norwegii. Wyspa Silda jest jedną z egzotycznych pereł przyrody. Ma osłonięty port i obfituje w ptactwo. W Oppedal można zobaczyć formację skalną «Kannesteinen», wyżłobioną siłą morskich fal. Na wschodzie można znaleźć urocze wioski i osłonięte zatoki obfitujące w roślinność. Ten nadmorski krajobraz ma wyjątkowy charakter.

 

Kultura morska

Vågsberget jest odnowioną dawną faktorią. Obecnie można tam brać udział w wieczorkach kulturalnych, wystawach sztuki, kursach gotowania itp. W Torskangerpollen można zatrzymać się w jednej ze starych nadmorskich gospód. W przeszłości używano ich w czasie pracowitego sezonu na dorsze. W tym miejscu można poznać prawdziwą kulturę morską i wyruszyć na połów ryb wynajętą. W Kråkenes znajduje się wiele starych młynów. Przy Kvalheimsbygda oraz Refvika, dwóch uroczych wioskach położonych na wybrzeżu, wciąż uprawia się ziemię. Przy Hagevika, na głównym szlaku żeglugowym, można odwiedzić fabrykę beczek. Fabryka produkowała beczki, w których umieszczano do zasolenia ryby z obfitych połowów. Latarnie morskie są dobrze znanymi punktami orientacyjnymi wybrzeża. Najsłynniejsze to Kråkenes, Skongsnes, Ulvesund oraz Hendanes. W niektórych z tych latarń morskich obecnie znajdują się kawiarnie. Można tutaj także zapoznać się z kulturą i sztuką.

 

Fortyfikacje w Vågsøy:

Rajd na Måløy 27 grudnia 1941 r. był jednym z kilku alianckich rajdów na wybrzeże Norwegii, którego celem było wprowadzenie Niemców w błąd .

Po rajdzie na Måløy (Operacja Archery) Niemcy wybudowali jedne ze swoich najmocniejszych fortyfikacji na norweskim wybrzeżu wzdłuż toru wodnego w Måløy. Forty z ciężkimi działami zbudowano na Halsør, Osmundsvåg, Måløysundet, Blålid oraz Angelshaug. 16 z tych stanowisk artyleryjskich wciąż jest w dobrym stanie, a obok kościoła w Måløy niedawno odnowione schody prowadzą do stanowiska Måløysundet.

 

Rejestracja zabytków kultury w Vågsøy:

Obecnie w Vågsøy kommune trwają zaawansowane prace przy rejestracji zabytków kultury. Grupy wolontariuszy, organizacje i szkoła podstawowa dobrze się spisały przy pracy w terenie i zarejestrowały obiekty mające znaleźć się na stronie www: kulturminnesok.no. We współpracy z Sogn og Fjordane fylkeskommune, Vågsøy kommune zdecydowała, że powinna najpierw koncentrować się na kulturze wybrzeża i upamiętnieniu Drugiej Wojny Światowej.

W Vågsøy kommune rozpocznie się proces planowania konserwacji dziedzictwa kulturowego w 2014 r., który ma planowo zakończyć się i zostać zatwierdzony przez radę gminy w roku 2015. Grupy wolontariuszy i organizacje zostaną wykorzystane w procesie planowania.

 

Dziedzictwo obok Mnie

Narodowy Instytut Dziedzictwa

00-924 Warszawa, ul. Kopernika 36/40

tel. (0-22) 826 02 39; (0-22) 826 93 52

fax. (0-22) 826 17 14

info@nid.pl